Podle očekávání ukázala Nvidia nový grafický karty GeForce RTX pro notebooky. Již brzy tak bude možné koupit přenosnej herní stroj s novým čipem a užít si technologii ray tracing, díky který dostává nasvícení ve hrách úplně novej rozměr a posouvá grafickou kvalitu o pořádnej kus dopředu. Zatím, ale tuto technologii podporuje pouze Battlefield V, další hry se ještě chystaj.
První notebooky s RTX grafikami přijdou do prodeje 29. ledna, nejvýkonnější modely nabídnou model GeForce RTX 2080. K dispozici budou také kousky s RTX 2070 a RTX 2060, která má nabídnout až 50% zvýšení výkonu v porovnání s GTX 1060. Vyšší modely nabídnou zhruba o 20 % více výkonu v porovnání s předchozími modely (tedy GTX 1080 respektive GTX 1070).
Nvidia se chystá podpořit zájem o nový grafiky hrami zdarma. K notebookům s RTX 2080 dostaneš chystané Anthem a Battlefield V. K modelům s nižšími RTX grafikami si budeš moct vybrat jednu z těchto her.
Konkurent Nvidie dorazil na CES pořádně připravenej. AMD na svý tiskovce mimo jiný představilo grafickou kartu Radeon 7. Zatímco dříve bylo celkem jednoduchý karty porovnat hrubě jen po stránce parametrů, tentokrát to tolik nejde. Například novej Radeon používá paměť typu HBM2 a nabízí rovnou 16 GB, zatímco RTX 2080 má polovinu ovšem typu GDDR6.
AMD se rovněž zatím nepouští do podpory technologie ray tracing, jelikož je na ní podle společnosti moc brzo a chybí softwarová podpora.
AMD prezentovalo výkon na několika programech a také na hrách Battlefield V a Far Cry 5, kde má být Radeon 7 stejně výkonný jako RTX 2080. Samozřejmě skutečné porovnání přinesou až rozsáhlý nezávislý testy, jakmile se obě karty začnou prodávat.
Radeon 7 bude uveden 7. února a měl by stát podobně jako RTX 2080. Americká cena činí 700 dolarů, což po prostém přepočtu vychází zhruba na 15 700 Kč. U nás bude samozřejmě cena vyšší, nejen z důvodu DPH.
Po řadě odkladů a spekulací bychom se měli konečně dočkat prvních 10nm čipů s logem Intel. Procesorovej gigant původně plánoval přechod na novej výrobní proces z aktuálního 14nm už v roce 2016 s architekturou Cannon Lake. Tu ale potkala řada problémů a Intel musel přicházet s “vyplňujícími” řadami, který pořád spoléhaly na 14 nm.
Očekávanej posun na menší výrobní proces a s ním řadu benefitů nakonec přinese architektura Ice Lake a první zařízení jsou slíbeny na konec letošního roku. Uvnitř čipů bude rovnou zabudované rozhraní Thunderbolt 3 a aktuální generace Wi-Fi, jenž se jmenuje po nedávným zjednodušení prostě Wi-Fi 6.
RGB podsvícení dnes zdobí prakticky všechny možný herní komponenty a periferie. To znamená potřebu velkýho množství RGB LED, jejichž vyšší počet s sebou většinou přináší podrobnější možnosti nastavení podsvícení. Výrobce Corsair na veletrhu ukázal novou generaci těchto “světýlek” pojmenovaných Capellix. Hlavním rozdílem je velikost, která byla smrsknuta na neuvěřitelných 0,2 krychlového milimetru, zatímco tradiční LED zabírají 2,8 krychlového milimetru.
Capellix LED navíc svítí jasněji, mají menší spotřebu energie a taky delší životnost. Periferie tak mohou na menším prostoru nabídnout více LED a tím pádem podrobnější nastavení podsvícení. U těch bezdrátovejch bychom se zase měli dočkat větší výdrže na baterii.
Razer se vrhnul do další produktové kategorie a představil stylový monitor Raptor. Nabízí vysokou obnovovací frekvenci, stylovej design, zajímavě řešený kabely a samozřejmě nesmí chybět Chroma podsvícení.
Asus kromě řady tradičních novinek přivezl také netradiční “notebook” ROG Mothership, kterej svou konstrukcí připomíná známej tablet Surface od Microsoftu. Hardware je umístěn v displejový části, přičemž vertikální konstrukce má pomoci chlazení.
Dovnitř se vešla rovnou grafika GeForce RTX 2080 a procesor Intel Core i9. Klávesnice se přichytává magnetem, ale funguje i bezdrátově.
HTC velmi letmo ukázalo nový headset HTC Cosmos. Na rozdíl od existujícího Vive umí snímat pohyb bez potřeby vnějších bázových stanic a dostal také aktualizovaný ovladače. Výrobce navíc naznačuje, že by headset mohl fungovat “mobilně”, zatím ale není jasný, o co jde.